Bagaż

Bagaż podręczny

Bagaż podręczny - to bagaż zabierany ze sobą na pokład samolotu. Wymiary tego bagażu wynoszą 55 x 40 x 23 cm, natomiast jego waga jest określana przez poszczególne linie lotnicze i najczęściej zawiera się w przedziale pomiędzy 6–10 kg.

Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest przewożenie w bagażu podręcznym ostrych przedmiotów (takich jak nożyczki, nóż, scyzoryk, pilnik do paznokci itp.). Nie wolno też przechowywać w nim broni, broni palnej, repliki broni, materiałów wybuchowych (w tym amunicji, petard, sztucznych ogni) oraz środków chemicznych (rozpuszczalników, spirytusu, farb, pestycydów itp.), zakaz ten obejmuje również gazy sprężone, materiały radioaktywne, zapałki i zapalniczki (można je zakupić po przejściu kontroli bagażowo-paszportowej).

Płyny (napoje, perfumy, pasty, kremy, żele itp.) można przewozić na pokładzie samolotu tylko w pojemnikach do 100 ml i w przezroczystych opakowaniach, w liczbie maksymalnie 10 sztuk. Dozwolony jest przewóz pokarmu dla dziecka na czas podróży oraz leków, jeśli jest konieczne ich przyjmowanie w trakcie lotu. Na pokład samolotu można także zabrać sprzęt elektroniczny: odtwarzacz MP3, aparat cyfrowy, telefon komórkowy (który należy wyłączyć w czasie lotu).

Dodatkowo przepisy pozwalają bezpłatnie wziąć ze sobą na pokład samolotu torebkę damską, laptopa, aparat fotograficzny i płaszcz.
Artykuły zakupione w strefie duty-free można przewozić tylko w opakowaniach zapieczętowanych w sklepie.

Bagaż rejestrowany

 Bagaż rejestrowany jest nadawany w trakcie odprawy bagażowo-biletowej i przewożony w luku bagażowym samolotu. Liczba sztuk oraz waga bagażu rejestrowanego są zależne od linii lotniczych, trasy oraz klasy podróży.

Na trasach z Europy do Ameryki Północnej obowiązuje system sztukowy – w ramach którego pasażerowie mogą zabrać bezpłatnie 1 sztukę bagażu o wadze do 23 kg (w klasie ekonomicznej) oraz do 32 kg (w klasach biznes i pierwszej). Waga 1 sztuki bagażu nie może być jednak większa niż 32 kg. Jeśli w klasie ekonomicznej pasażerowie przekroczą limit 23 kg, to będą musieli uiścić opłatę za nadbagaż.

Pasażerowie podróżujący w Europie, Azji, Australii, Afryce oraz Ameryce Południowej mogą zabrać bagaż o łącznej wadze 20 kg w klasie ekonomicznej, 30 kg w klasie biznes oraz 40 kg w klasie pierwszej.

Podane limity bagażowe są orientacyjne. Linie lotnicze mogą je dowolnie regulować, dlatego przed wylotem klient zawsze powinien się upewnić, jaka jest dopuszczalna waga bagażu.

Koszty ponoszone za nadbagaż są zróżnicowane. Niektóre linie lotnicze udzielają rabatów za wykupienie nadbagażu na ich stronie internetowej. Opłaty oraz zasady przewozu bagażu nietypowego (np. sprzętu specjalistycznego, sportowego oraz instrumentów muzycznych) są odrębnie ustalane przez linie lotnicze. Najczęściej sprzęt sportowy jest traktowany jak zwykły nadbagaż, natomiast instrumenty muzyczne (np. wiolonczela) powinny być przewożone w osobnym miejscu na pokładzie samolotu. Bagaż nietypowy należy zgłosić w momencie kupowania biletu.

Większość tzw. tanich linii pobiera dodatkowe opłaty za przewóz bagażu rejestrowanego.

 

Linia lotnicza

Opłata za bagaż (w jedną stronę)

Wizzair

Od 63 pln do 105 pln / 32 kg (poza sezonem)

Od 105 pln do 147 pln / 32 kg (w sezonie)

*Ceny uzależnione od długości lotu

Ryanair

Od 71 pln do 95 pln / 15 kg (poza sezonem)

Od 119 pln do 142 pln / 20 kg (poza sezonem)

Od 119 pln do 146 pln / 32 kg (w sezonie)

Od 166 pln do 216 pln / 32 kg (w sezonie)

*Ceny uzależnione od długości lotu

Easyjet

69 pln / 20kg / 1 szt.

Zagubiony, uszkodzony lub opóźniony bagaż

Prawa pasażera w kwestii zagubionego lub uszkodzonego bagażu reguluje Konwencja Montrealska z 1999 roku. Ponadto każdy przewoźnik lotniczy umieszcza na swojej stronie internetowej regulamin przewozu bagażu.

Zagubiony bagaż

Zagubiony bagaż

Co zrobić w sytuacji, gdy bagaż nie doleciał do portu docelowego? Po pierwsze taki fakt należy zgłosić w punkcie zagubionych bagaży (lost luggage). Do zgłoszenia zagubionego bagażu potrzebne będą kwit bagażowy, otrzymany na lotnisku przy odprawie bagażowej, oraz karta pokładowa. Po ich okazaniu zostanie spisany protokół P.I.R. Dokument ten jest wymagany w momencie odbioru bagażu oraz w przypadku zgłoszenia reklamacji.
Niektóre linie lotnicze w sytuacji zagubienia bagażu oferują pasażerom tzw. zestaw pierwszej potrzeby. Bagaż powinien jednak zostać dostarczony na wskazany adres w ciągu 5 dni. Po tym terminie pasażer ma 7 dni na złożenie reklamacji, ewentualnie w przypadku opóźnionego dostarczenia bagażu termin ten wydłuża się do 21 dni. Reklamację należy złożyć u przewoźnika, z którym została zawarta umowa, czyli u którego zakupiono bilet. Należy też pamiętać, że linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zagubiony bagaż do kwoty 1000 SDR (około 1200 EUR).

Uszkodzony bagaż

Uszkodzony bagaż

Jeśli bagaż został zniszczony lub uszkodzony, to pasażer powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt w biurze zagubionych bagaży. W przypadku późniejszego stwierdzenia szkody, pasażer ma 7 dni na powiadomienie o stracie. Wówczas zostanie sporządzony protokół, który jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.
Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie bagażu rejestrowanego niezależnie od winy, natomiast w przypadku bagażu nierejestrowanego linia lotnicza odpowiada za szkody powstałe z winy przewoźnika. Linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za uszkodzenie bagażu do kwoty 1000 SDR (około 1200 EUR).

Opóźniony bagaż

Opóźniony bagaż

Linie lotnicze ponoszą również odpowiedzialność za opóźnienie w dostarczeniu bagażu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przewoźnik podjął wszystkie możliwe działania, aby zapobiec szkodom, lub gdy podjecie takich działań okazało się niemożliwe.

Przewożenie bagażu w wybranych liniach:

Linie lotnicze Air France i KLM przewożą bagaż bezpłatnie w ramach limitów obowiązujących na wyznaczonych trasach i w danej klasie, np. w rejsach europejskich można bezpłatnie przewieść bagaż do 23 kg. Sprzęt sportowy jest przewożony bez dodatkowych opłat, w ramach limitu bagażowego, natomiast transport sprzętu do golfa jest darmowy na wszystkich trasach.
Jeśli łączna waga lub liczba sztuk bagażu przekracza wyznaczone limity, to są pobierane opłaty zryczałtowane. Za nadbagaż można zapłacić on-line podczas odprawy internetowej na Air France i KLM z 30% zniżką w porównaniu z opłatami pobieranymi na lotnisku.

ZAUFALI NAM
© 2006-2015 - Grupa Travel
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kreacja - Profabrica - 2013
Projektowanie stron WWW